Лікар Ламаш Тетяна. Пацієнтка дівчинка, 15 років. Скарги: підвищена втомлюваність, слабкість, зниження працездатності, запаморочення, задишка при мінімальних фізичних навантаженнях, підвищений пульс, низький тиск. Особливу занепокоєність у мами викликає втрати дівчинкою свідомості. Окрім того, проблеми з волоссям та нігтями, блідість шкіри з жовтушним відтінком.
З анамнезу: дуже рясні місячні, низький гемоглобін 80 г/л. Дитячим лікарем виставлений діагноз — залізодефіцитна анемія, причини не встановлені. В результаті діагностики виявлено: залізодефіцитна анемія викликана великою втратою крові при менструації, причиною якої є цитомегаловірусна інфекція, яка спричиняє посилену кровоточивість через некоректне функціонування судин. Також спостерігається значне паразитарне навантаження (аскарида, кишкова вугриця — паразити, які дуже “люблять” залізо). При цьому, скарги по ШКТ, окрім зниженого апетиту та періодичної нудоти, відсутні. Лікування: протипаразитарна та противірусна терапія, підтримка органів ШКТ, препарати заліза. Під час менструації призначено препарат, який укріплює стінки судин.
Через місяць терапії спостерігається значне покращення показників крові, гемоглобін піднявся до 110 г/л, покращився апетит, колір обличчя, стан волосся, з’явився рум’янець, стабілізувався тиск та пульс, головне — припинилися непритомні стани. Паразитарне навантаження відсутнє, загальний стан пацієнтки без нарікань.
За рекомендацією лікаря продовжена противірусна терапія та препарати заліза.
Через 2 місяця тривалість рясних місячних скоротилась у 2 рази, гемоглобін — 125 г/л.
Продовжена противірусна терапія, зменшена доза препаратів заліза.
Через пів року — ідеальний аналіз крові, гемоглобін стабілізувався на рівні 130-135 г/л, дефіциту заліза не спостерігається, дівчинка без проблем витримує фізичні навантаження, відмінне самопочуття, серцево-судинна система в нормі.
Коментар лікаря:
До найбільш розповсюджених причин виникнення залізодефіцитної анемії відносять:
– нестачу отримання заліза з продуктів харчування (наприклад, дієти або незбалансований раціон),
– рясні місячні,
– порушення засвоєння заліза, викликане проблемами в роботі ШКТ (паразити, дисбіоз, запальні захворювання).
Доволі часто зустрічаються пацієнтки, які вважають, що впоратися з анемією (рясними місячними) неможливо та сприймають це як вирок або спадкову проблему, що передається по жіночній лінії, та опускають руки. Але вилікувати анемію абсолютно реально. Перше, що потрібно зробити – знайти та усунути причину її виникнення. І не менш важливий момент – набратися терпіння та дотримуватися рекомендацій лікаря стосовно прийому препаратів заліза, їх дозування та тривалості курсу терапії (в залежності від початкового стану пацієнта та динаміки лікування). Зазвичай, лікування анемії продовжується до нормалізації рівня гемоглобіну. Але навіть за таких умов прийом препаратів заліза в підтримуючій дозі має бути продовжено ще мінімум на 2-3 місяці.
Залишити коментар