>>Гастрит – хто винен і що робити. Лікування гастриту.

Гастрит – хто винен і що робити. Лікування гастриту.

На жаль, гастрит у своєму клінічному різноманітті – захворювання поширене. За статистикою серед усіх захворювань шлунково-кишкового тракту на нього припадає значні 75-80 %.
Гастрит – запалення внутрішньої стінки шлунка (слизової оболонки), що призводить до функціональних порушень роботи органа та супроводжується порушеннями процесу травлення. Це дуже «загальне» визначення, суть якого полягає в тому, що цей термін охоплює різні варіанти змін слизової оболонки шлунка. Як показує практика, як самостійна проблема він існує рідко, найчастіше виникає на тлі інших захворювань шлунково-кишкового тракту інфекційної або неінфекційної етіології. Захворювання може протікати у гострій формі (короткочасне запалення) або ж у хронічній (найчастіше слабко виражені симптоми перебігу захворювання не свідчать про серйозність можливих наслідків).
Гостра форма зазвичай обумовлена разовим прийманням неякісної їжі та потраплянням із нею до організму мікробів, бактерій або токсинів. Це один із небагатьох випадків, коли відоме «це ви щось з’їли» дійсно є причиною. Фахівці говорять про те, що гостра форма не настільки небезпечна і минає протягом приблизно 5 днів – цей строк необхідний клітинам епітелію слизової оболонки шлунка здорового організму для відновлення. У такому випадку наше завдання полягає в тому, щоб допомогти печінці вивести з організму токсини, відновити слизову і підтримати шлунок.

Причин хронічної форми гастриту безліч. Статистика говорить про те, що до цього захворювання схильна половина населення нашої блакитної планети. Я б розділила ці причини на ті, що залежать від нас, і ті, що від нас не залежать.

Думайте самі
Серед найпоширеніших – зневажливе ставлення до процесу вживання їжі або відсутність культури харчування: неправильний режим харчування, вживання жирної, гострої, дуже гарячої, смаженої, солоної їжі, куріння, зловживання алкоголем (це не означає, що не можна вживати спиртні напої, – в цьому випадку йдеться про заборону напоїв, градус яких перевищує 20). Причому та сама статистика говорить про те, що захворювання «молодшає» – на жаль, воно спостерігається і у діток, починаючи з 4-річного віку.
Сприятливим підґрунтям для розвитку захворювання є психологічний аспект – стреси, депресії, неврози, що стали нашими постійними супутниками (у стані стресу у людини порушується кровообіг у стінках шлунка, що призводить до функціонального збою в роботі органа).
В окрему «групу шкідників» лікарі виділяють тривале застосування лікарських препаратів – знеболювальних, жарознижувальних, протизапальних, які мають суттєвий подразнювальний вплив на стінки шлунка.
Особливо уважними лікарі радять бути тим пацієнтам, у яких існує генетична схильність до таких захворювань.

Це не я
Серед причин, що не залежать від нас, найпоширеніша – інфікування бактерією Helicobacter pylori. Ця дрібна гидота не тільки може пристосуватися до кислого середовища шлунка, в якому не виживає більшість бактерій, а й спокійнісінько існувати в ньому довгі роки, не даючись взнаки. Небезпека полягає в тому, що у процесі життєдіяльності ці бактерії виробляють велику кількість ферментів і токсинів (по суті – отрут), які сприяють пошкодженню клітин слизової органа, що її «прихистив». Гарна новина полягає в тому, що бактерія не може існувати в повітряному просторі. Погана – вона передається через слину і слиз людини під час контакту. Тому інфікування зазвичай відбувається побутовим шляхом – посуд, засоби особистої гігієни, а також із поцілунками. Тому якщо в сім’ї, наприклад, у когось є така бактерія, перевірятися варто всім разом.

Цікавий факт
Про існування цієї підступної у всіх випадках грамнегативної бактерії не було чутно досить довго.
Авторами відкриття стали Робін Воррен і Баррі Маршал, які займалися спільними дослідженнями бактерії з 1981 року. Спочатку цим двом вдалося виділити цю бактерію з проб слизової оболонки шлунка. Вони ж змогли культивувати її в штучному середовищі. І першими висловили думку, що саме цей збудник є винуватцем більшості виразок шлунка і гастритів. Вчене співтовариство довго не хотіло визнавати їхню правоту, що змусило вчених пуститися берега. І найдивніший експеримент був проведений Баррі Маршалом… над собою: він «випив» цю бактерію. Внаслідок цього у нього розвинувся гастрит, який вчений наочно і успішно вилікував. Після чого бактерія була офіційно названа «винуватцем свята», а вчені окупили свої багаторічні старання отриманою в 2005 році Нобелівською премією в галузі медицини.

Крім цього, лікарі говорять і про інші причини, здатні спричиняти гастрити, серед яких грибки, вірусні інфекції, що дрімають в організмі, які найчастіше не мають жодного відношення до шлунково-кишкового тракту, глистові обтяження.
Ми навіть не будемо зупинятися на всьому різноманітті варіацій і класифікацій цього захворювання. Відзначимо лише те, що його «нелікування» загрожує серйозними наслідками всьому шлунково-кишковому тракту. Серед найнебезпечніших – виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, рак шлунка.

Симптоми
Симптоми гострого гастриту більш виражені, ніж, наприклад, хронічного. Крім втрати апетиту може спостерігатися блювання, відчуття неприємного присмаку в роті, діарея, відрижки повітрям, запаморочення або головний біль, болі у верхній частині шлунка, на язику помітний сіро-жовтий наліт, блідість шкіри. Подібні симптоми у «змазаному» вигляді спостерігаються і під час хронічної форми. Може спостерігатися здуття живота, відчуття важкості після їжі, печія, відчуття застою їжі, голодні болі (після приймання їжі вони зникають), порушення випорожнення (запори або діарея).
Прикрість ситуації в тому, що не існує будь-яких яскраво виражених симптомів, що дозволяють одразу відрізнити гастрит від інших «побратимів». Стандартний набір лабораторних досліджень буде чималеньким – швидше за все, знадобиться гастроскопія, аналіз крові та калу, дихальні тести, гастропанель.

Перевага нашого діагностування полягає в тому, що воно дає можливість не тільки виявити проблему, але і докопатися до причин її виникнення, «знайти винних», і лише після цього лікар почне підбирати індивідуальну схему лікування. Він підбере необхідні в кожному конкретному випадку препарати та переконається в їх індивідуальній ефективності та переносимості пацієнтом.

Схема лікування
Варіації не тільки можуть бути, але і обов’язково будуть (з огляду на існування великої кількості різновидів і причин виникнення запалення), але стандартний протокол лікування фітопрепаратами буде виглядати так:
Першим помічником стане Гастрофіл – унікальний препарат, синергетична дія (взаємодія) компонентів якого має не тільки бактерицидний ефект щодо Helicobacter Pylori, а й сприяє регенерації слизової оболонки, відновлює функцію виділення та перистальтику шлунка, діє як місцевий протизапальний препарат.
Цитофіл 4 призначається як загальний протизапальний засіб.
Нанопрепрат Кремній 8 (0,25% колоїдний розчин високодисперсного нанокремнезему з іммобілізованими наночастинками міді) посилить антибактеріальний ефект Гастрофілу.
Коніфіл буде призначений як спазмолітик.
Гепатофіл, який підвищує ферментативну функцію печінки та сприяє виділенню жовчі, залежно від різновиду патології, може бути відстрочений на 10 днів із початку лікування та прийматися після відновлення слизової шлунка (додаткова жовч може роз’їдати порушену слизову шлунка та спричиняти больові ефекти).
Запалення слизової може відбуватися і через наявність глистів. У такому випадку обов’язковим буде і протиглисна терапія.

І на завершення хочеться ще раз нагадати про те, що гастрити належать до тих захворювань, які часто ігнорують роками. Вони досить легко піддаються лікуванню в разі своєчасного звернення до фахівця. А ось серйозні наслідки, до яких вони призводять, часто потребують вже хірургічного втручання та не залишають «поля для маневрів».

Залишити коментар