Щороку з приходом осінньо-зимового періоду всі ми починаємо хворіти, а то й не один раз. Це практично так само неминуче, як і прихід Нового року, – точно трапиться! І якщо від Нового року всі чекають тільки приємних сюрпризів, у разі епідемії сподіватися на це не доводиться. Істотна відмінність полягає і в тому, що свято ми з нетерпінням очікуємо і починаємо готуватися до нього заздалегідь, а ось до приходу епідемії ГРВІ в сезон осінь-зима більшість із нас виявляються не готовими – приблизно так само, як вітчизняний «Автодор» щороку застає зненацька «раптовий» сніг ВЗИМКУ.
Найсвідоміші роблять «щеплення від грипу», які небезпідставно протягом останніх років спричиняють суперечки про ефективність (докладніше про це читайте далі), вважаючи, що зробили все можливе, – не факт, що допоможе, але все ж краще, ніж нічого.
Хтось починає завчасно пити імуномодулятори, до яких без гострої потреби немає сенсу звертатися взагалі, а тим паче без призначення лікаря. І навіть той факт, що в Європі та США вони заборонені, нас не зупиняє.
Але перш ніж вступати в сутичку з ворогом, перш ніж свідомо чи ні завдавати шкоди своєму організму, чи не правильніше буде спочатку детально вивчити суперника, його тактику і зрозуміти, як грамотно з ним боротися?
ГРВІ
З усієї групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) саме грип завдає більшості проблем і є одним із найнебезпечніших інфекційних захворювань, і не тільки тому, що носить масовий характер. Це обумовлено і його «важкістю» перебігу, а також наслідками у вигляді всіляких ускладнень або загостреннями хронічних захворювань, що «дрімають».
Відмінність грипу від ГРВІ полягає у:
– відмінності власне вірусів, що спричиняють захворювання;
– симптомах (найпростіший спосіб: ніс сухий, ломота, висока температура – грип; ніс тече, горло червоне, відносно невисока температура – ГРВІ);
– ризику виникнення ускладнень (особливу загрозу становить грип А), оскільки всі інші ГРВІ у цьому плані не такі небезпечні.
І оскільки в будь-якому випадку йдеться про вірусну етиологію захворювання, зупинимося на найнебезпечнішому.
Найстрашніший Грип
Як відомо, існує три «різновиди» (типи) грипу: А, В і С. Побратим під літерою А (саме від нього нам пропонують робити щеплення) є найпідступнішим. Причин цього дві:
– по-перше, саме цей різновид грипу є «розумним» – він здатний мутувати (як в організмі, так і в зовнішньому середовищі), створюючи все нові та нові штами навіть протягом одного сезону (наразі відомо кілька тисяч), – у цей момент необхідно згадати про ефективність вакцинації (від якого з наявних штамів нас щеплять?);
– по-друге, вірус грипу А – найживучіший з усієї родини (цим і пояснюється його епідеміологічний характер), у повітряному середовищі він буде жити до 4 годин, на постільній білизні він існуватиме до 2 тижнів, а в кімнатному пилу він може зберігатися до 5 тижнів.
А ось його молодші брати В і С не такі хитрі – вони не здатні мутувати, не «живуть» так довго, зазвичай не спричиняють ані ускладнень, ані епідемій.
Впізнай ворога в обличчя
Ось таким чином виглядає структура вірусу грипу
Нудно-науково, але треба знати:
Вірус має власну РНК, це вісім молекул-генів рибонуклеїнової кислоти (РНК) і насаджені на цей ланцюжок білки. Оболонка будови є жиро-білковою масою з виступами на поверхні – молекули гемаглютиніну (Н) і нейрамінідази (N).
За допомогою гемаглютиніну вірус «приклеюється» до здорової клітини. Білок-фермент нейрамінідази розчиняє мембрану клітини, «розчищаючи» шлях вірусу вглиб, а вже далі під дією внутрішніх соків клітини вірус «відкривається», вивільняючи свою РНК, після чого відбувається «вбудовування» вірусного генома в ДНК клітини. А клітина, синтезуючи білки для своїх внутрішніх потреб, водночас робить те саме і з вірусними білками, які потім «збираються» в нові віруси. А коли вони досягають певної кількості, вони (пам’ятаєте троянського коня?) розривають клітину, що їх «пригріла», і виходять назовні, вирушаючи на нові подвиги та заражаючи навколишні клітини, легко проникаючи у тканини та кровотік, розносячи вірус по всьому організму.
«Гуляючи» з кровотоком організмом і виділяючи токсини, вірус тим самим призводить до ураження дрібних судин, серця, нервової системи, «допомагає» розмноженню бактеріальної флори та виникненню так званих вторинних бактеріальних інфекцій (бронхітів, запалень легенів, трахеїтів, синуситів, отитів тощо).
Необхідно пам’ятати, що до організму людини вірус потрапляє через верхні дихальні шляхи. Відповідно, імунітет під час грипу базується на двох «лініях оборони»:
– насамперед це слиз, який покриває дихальні шляхи. Він утворює захисну плівку на епітелії та затримує віруси, бактерії та інші частинки. Однак вірус грипу може подолати цей бар’єр завдяки своїй нейромінідазній активності;
– друге – продукція інтерферону, який починає вироблятися під час потрапляння до організму вірусу (згадаємо про імуномодулятори, часте та безпідставне приймання яких призводить до того, що організм припиняє самостійно виробляти інтерферон). Але швидкість вірусу може перевищувати швидкість вироблення інтерферону – і тоді він буде «відставати» за кількісними показниками і просто «не встигатиме» знищувати вірус.
Причини сезонності
Вчені не один рік ламають голови над причинами цієї сезонності захворювання. Хтось каже про брак вітаміну D через короткий світловий день, хтось – про підвищену вологість повітря, яка є сприятливим середовищем для розмноження вірусу. Остання теорія, висловлена американськими вченими та підтверджена проведеними дослідженнями, здається нам найправдоподібнішою.
Ось її суть:
як з’ясувалося, за температури навколишнього середовища від 0 до 15,6°С ліпідна оболонка вірусу, що складається з гемаглютиніну (Н) і нейрамінідази (N), утворює в’язку гелеподібну масу, проте за більш високих температур вона переходить у рідкий стан. Вірус грипу здатний заражати клітини тільки після розчинення ліпідної оболонки – саме це і відбувається під час потрапляння вірусної частинки до дихальних шляхів людини, де завжди підтримується досить висока (порівняно з навколишнім середовищем) температура.
Водночас температура повітря нижче за 15 °С є оптимальною для поширення вірусу, оскільки в’язка ліпідна оболонка краще «захищає» вірусну частинку від механічних впливів і антимікробних засобів, що істотно збільшує її «тривалість життя». А ось навесні та влітку, коли температура повітря підніметься вище за 16°С, оболонка вірусу знаходиться в розплавленому стані.
Can I help?
Мабуть, це найбільш доречне та правильне питання.
Звичайно, не можна забувати про необхідну профілактику вірусних захворювань. Якщо Ваш організм працює без збоїв, швидше за все, у разі потрапляння вірусу він і відреагує відповідно, і йому вистачить власних сил (не треба його недооцінювати): адекватна відповідь імунної системи може самостійно «задавити» вірус. Це не говорить про те, що Ви не захворієте, але в такому випадку хвороба пройде в легкій формі та не призведе до ускладнень.
Пам’ятаєте рекламу йогуртів, що постійно звучить із блакитних екранів наших телевізорів, яка стверджує, що 80% нашого імунітету знаходиться в кишківнику? Приблизно так все і є. Адже хтось хворіє, а хтось – ні.
Коли організм здоровий і функціонує без збоїв, у кишківнику підтримується баланс мікрофлори, яка виконує не тільки відповідальну функцію захисту від вторгнення будь-яких «непроханих гостей» (не даючи їм розмножуватися), а й забезпечує процеси травлення та всмоктування їжі, синтез вітамінів, ферментів, амінокислот. Під її впливом посилюється активність макрофагів, моноцитів і гранулоцитів, які стоять на сторожі організму.
Цього можна досягти у разі адекватної роботи печінки та підшлункової. І якщо організму все ж треба допомогти, то давайте зробимо це правильно.
Якщо йдеться про профілактику захворювання
Вам буде достатньо всього кілька фітопрепаратів.
Гепатофіл і Панкреафіл допоможуть скоригувати роботу відповідно печінки та підшлункової. Препарати неалергенні, нетоксичні, не мають побічних ефектів. Водночас дози, що приймаються, можна звести до ½ – до 5 крапель кожного препарату 2-3 рази на день.
Якщо Ви не можете уникнути контакту з хворими (особливо це стосується дітей, які ходять до садка або школи, чи в родині вже хтось захворів), знизити фактори ризику допоможе і Ринофіл – із метою профілактики достатньо буде 1 впорскування в кожну ніздрю на день – це допоможе місцевому імунітету в разі тривоги впоратися з вірусом і тим самим зменшити ймовірність захворіти.
Якщо ви захворіли:
Треба розуміти, яка схема дії у цій ситуації.
Крім самого вірусу, є ще одна причина для занепокоєння, про яку краще подбати завчасно, – ризик виникнення ускладнень.
Інтоксикація організму розвивається у разі грипу так само, як і у разі будь-якого інфекційного процесу – під час потрапляння до організму вірус розмножується, «вбиваючи» клітини + гине сам внаслідок імунної реакції організму. Всі ці наслідки «боротьби», будучи продуктами розпаду (читай – токсинами), впливають на органи та тканини, спричиняючи інтоксикацію. Її небезпека полягає в токсичній дії продуктів розпаду на головний мозок, серце, печінку, нирки та легені – ось причини виникнення вторинних бактеріальних інфекцій і можливих ускладнень.
Нагадаємо, що як такої специфічної терапії під час грипу не існує: антибіотики у цьому випадку – не помічники, проти збудника грипу вони безсилі та призначаються лише у разі ускладнень грипу вторинною (що приєдналася) бактеріальною інфекцією.
Боротися з вірусом допоможуть Цитофіл 4 і 13 – за рахунок компонентів, що входять до складу, вони зменшать проникність мембран клітин для вірусів.
Гепатофіл підвищить функцію детоксикації печінки та «підтримає» її у складний момент, допомагаючи вивести токсини з організму.
Панкреафіл підвищить імунітет завдяки підвищенню ферментативної функції підшлункової та, як наслідок, поліпшенню стану слизової кишківника.
Проведення лікувальної терапії за допомогою противірусної програми приладу Ланта ZM прискорить ефект – за рахунок електромагнітного поля ДНК вірусу «рветься на шматки».
Якщо «приєднався» ніс або горло, на допомогу прийде Ринофіл (за подробицями: http://imc.com.ua/product/rinofil/), ефективний проти вірусів, бактерій і грибків.
Досить буде застосовувати його 2-3 рази на день.
Залишити коментар