В Індії куркуму називають «чистим золотом». І не тільки за її колір.
Спеція Куркума (Tumeric) є обов’язковим атрибутом південноазіатської та індійської кухні. Куркумін з давніх давен використовується цілителями в народній медицині Індії та Китаю – це триває протягом тисяч років. Вперше лікувальні властивості куркуми описані аюрведичною медициною і датуються 1900 р. до н. е.
І лише порівняно недавно цей природний поліфенол привернув увагу західних вчених.
Куркумін у «нечистому» вигляді був вперше виділений у 1815 році Фогелем і Пеллетьє, а його хімічна структура і синтез були підтверджені Lampe відповідно у 1910 і 1913 роках.
Куркумін у «нечистому» вигляді був вперше виділений у 1815 році Фогелем і Пеллетьє, а його хімічна структура і синтез були підтверджені Lampe відповідно у 1910 і 1913 роках.
Його антибактеріальний ефект і здатність знижувати рівень цукру в крові у людей були зареєстровані в 1949 і 1972 роках. За останні 60 років понад 3000 досліджень і понад 10000 публікацій підтвердили, що куркумін має антиоксидантний, антибактеріальний, протигрибковий, противірусний, протизапальний, антипроліферативний та антиатеросклеротичний ефекти.
Серед його заслуг – незаперечні переваги у боротьбі із запальними та злоякісними процесами, нейродегенеративними захворюваннями, артритами, алергіями, псоріазом, діабетом, розсіяним склерозом, серцево-судинними захворюваннями та фіброзом легенів.
Сильна маленька молекула
Куркумін – поліфенольна молекула, отримана з кореня куркуми (Curcuma longa). Має виражений протизапальний, антиоксидантний та протираковий ефект.
Куркума містить від 10 до 1 5% куркуміноїди – саме ці речовини надають куркумі жовтуватого кольору. Куркумін – основний куркуміноїд (його частка становить 75 %), що входить до складу куркуми разом із диметоксикуркуміном (15 %) і бісдиметоксикуркуміном (10 %).
Цікаво: Куркумін також виявлений і в імбирі, але його зміст в рази нижче, ніж у куркумі.
Результати досліджень, безсумнівно, вражають, підтверджуючи та доводячи все нові і нові цілющі властивості.
Про наукове підгрунтя:
Докази вказують на те, що множинні ефекти куркуміну залежать від його здатності взаємодіяти та регулювати молекулярні мішені (впливати на організм на молекулярному рівні).
Для того, щоб скласти всю картину «корисностей» куркуміну, необхідно розуміти механізми його впливу. З основних варто виділити декілька.
1. Транскрипційний фактор NF-kB
Численні переваги куркуміну для здоров’я пояснюються його головним (але не єдиним) механізмом впливу – прямим впливом на транскрипційний фактор NF-kB, відомий як «головний вмикач» усіх запальних і онкологічних процесів у організмі. У неактивному стані цей фактор курсує «без діла» між цитоплазмою клітини та її ядром, а ось в активному – перетворюється на небезпечного ворога. Останні віяння медицини саме його розглядають як головного винуватця виникнення онкологічних утворень в організмі.
Активуючись, NF-kB (це відбувається під впливом патогенів, бактерій, які потрапляють до організму, стресу, запалень, травм та інших факторів) здатний спричинити експресію (процес, за допомогою якого закодована у генах інформація перетворюється в структури, які присутні або діють у клітині) понад 200 генів-мішеней. Отже, саме куркумін запобігає активації NF-kB, яку спричиняють різні агенти, блокуючи потрапляння фактора NF-kB до ядра клітини та не допускаючи подальшого каскаду всіляких запальних реакцій.
Це ревматичні та запальні захворювання: онкології, ревматоїдний артрит, остеоартроз, атеросклероз, астма, гастрити, діабет 2-го типу, імунодефіцитні стани, хвороба Альцгеймера.
Науково це звучить так: «Куркумін запобігає активації NF-κB, яку спричиняють різні агенти, шляхом інгібування транслокації p65 в ядрі та пригнічення деградації IκBα у багатьох типах клітин» – джерело Singh S, Aggarwal BB. Activation of transcription factor NF-kappa B is suppressed by curcumin.
Він здатний проникати в мембрану клітини, «лагодити» її та впорядковувати клітини так, щоб вся інформація, яка проходить через них, була підконтрольною.
Подібні механізми впливу дають можливість говорити про використання куркуміну в протираковій терапії для:
-
перешкоджання розмноженню ракових клітин;
-
запобігання трансформації здорових клітин в уражені;
-
зміцнення імунної системи;
-
профілактики раку.
Результати досліджень, проведених Центром ракових досліджень Техаського університету, говорять про те, що куркумін ефективно уповільнює виникнення та зростання ракових пухлин, спричиняючи смерть ракових клітин, проникаючи всередину останніх і змінюючи їх ДНК. Тільки на відміну від хімічних ліків, він впливає лише на «хворі» клітини та жодним чином не впливає на здорові, а отже – не викликає побічних явищ.
У новітніх дослідженнях вчені з Ohio State University comprehensive Cancer Center припускають, що блокування NF-kB дасть можливість зробити ракові клітини більш уразливими для їх подальшої ліквідації імунною системою організму.
2. Загальна протизапальна дія
Запальні цитокіни – інформаційні молекули, що передають сигнали від клітини до клітини. Вони задіяні в регуляції взаємодії між клітинами та системами, саме вони визначають життєздатність і виживаність клітин, їх зростання або пригнічення. Вони також відповідальні за узгодженість роботи основних систем організму – імунної, ендокринної та нервової в різних умовах.
У разі потрапляння до організму інфекції надмірний синтез і продукування відіграють провідну роль у виникненні та розвитку місцевих або системних запалень, які спричиняють патології органів. Проведені дослідження показали, що куркумін здатний модулювати продукцію різних запальних цитокінів, тим самим виявляючи сильну протизапальну активність.
Джерела:
– Chen D, Nie M, Fan MW, et al. Anti-inflammatory activity of curcumin in macrophages stimulated by lipopolysaccharides from Porphyromonas gingivalis. Pharmacology.
– Srimal RC, Dhawan BN. Pharmacology of diferuloyl methane (curcumin), a non-steroidal anti-inflammatory agent. J Pharm Pharmacol.
3. Дивне слово «ендотелій»
Багато хто зараз вперше його почули. Але значимість ендотелію в організмі дуже важко переоцінити. Отже, ендотелій – це пласт клітин, які устилають внутрішню поверхню судин і порожнин серця, що виробляє величезну кількість біологічно активних речовин. Він також відповідає за тонус судин (підтримання нормального артеріального тиску), бере участь у процесах пригнічення місцевих запалень, регуляції згортання крові, зростання тканин і процесах загоєння. На ендотелій впливають різні фактори (наприклад, паління, високий рівень холестерину, відсутність фізичних навантажень), що згодом призводить до його пошкодження та збоїв у роботі. Ослаблена ендотеліальна функція (патологія ендотелію) відіграє ключову роль у розвитку атеросклерозу, артеріальної гіпертензії, серцевої недостатності тощо. Ендотеліальна функція, доречно чи ні, приймає участь у зростанні та проліферації пухлинних клітин.
Повертаючись до куркуміну, дослідження показують, що він є абсолютно безпечним агентом, який добре переноситься та сприяє поліпшенню функції ендотелію.
4. Антиоксидантна дія:
Дослідженнями підтверджено, що куркумін має виражену антиоксидантну активність. Водночас він не просто нейтралізує так звані «вільні радикали», але і стимулює вироблення «власних» антиоксидантних ферментів у організмі.
5. Нейродегенеративні захворювання:
Куркумін відновлює рівень нейротрофічного фактора мозку (білок людини, що кодується геном BDNF), який відповідає за зростання, чисельність і «виживання» нових нейронів. Крім цього, куркумін стимулює продукування складових Омега-3 жирної кислоти, що допомагає клітинам мозку «взаємодіяти» одна з одною.
Це означає, що куркумін може використовуватися під час лікування захворювань головного мозку, обумовлених дегенеративними процесами (хвороба Альцгеймера, Паркінсона).
Цей самий механізм впливу дає можливість використовувати куркумін як ефективний антидепресант.
6. Антимікробна дія
Дослідженнями доведено, що регулярне застосування куркуміну призводить до підвищення концентрації антимікробного білка кателіцидину, що має широкий спектр антимікробної та імуномодуляторної активності, допомагаючи організму протидіяти інфекційним агентам (вірусам, грибкам і бактеріям), які його атакують, вже під час першого контакту з ними.
Перелік важливий справ
І це ще не вся допомога, яку здатний надати організму цей поліфенол. З огляду на описані ефекти дослідження стосувалися й інших, можливо, менш значущих, але все-таки важливих аспектів життєдіяльності людини. Перелік переваг можна продовжувати…
Боротьба із зайвою вагою
Оскільки ожиріння лежить в основі розвитку безлічі ускладнень, пов’язаних із порушенням обміну речовин, зокрема захворювань серцево-судинної системи, діабету і різних запалень, дослідження не обминули і цю галузь. В результаті було доведено, що куркумін здатний регулювати і ліпідний обмін, який відіграє «провідну роль» у розвитку ожиріння та його ускладнень.
Покращує функціональність печінки – крім загальної протизапальної дії, куркумін регулює активність великої кількості ключових ензимів і необхідних антиоксидантів для оптимальної детоксикації організму, а також сприяє регенерації клітин печінки.
Серцево-судинна система – куркумін підтримує стан серцево-судинної системи та її функціональність і захищає ліпопротеїни низької щільності (один з основних класів-переносників «поганого» холестерину у крові, винуватець розвитку атеросклерозу) від окислення.
Підтримує та покращує функції імунної системи.
Здоров’я суглобів – істотно покращує стан суглобів за рахунок зменшення запалення та збільшення гнучкості.
Травлення – стимулює вироблення жовчі та відновлення функції перетравлення їжі.
Клінічні випробування проводилися різними вченими, «піддослідними кроликами» були і миші, і люди. У процесі численних досліджень розглядалися різні фактори: фармакокінетика, безпека та ефективність застосування. Протизапальні та протипухлинні властивості куркуміну на підлягають сумніву. Куркумін добре переноситься пацієнтами, результати доклінічних і клінічних досліджень доводять його чудову переносимість і нетоксичність навіть у разі приймання високих доз.
АЛЕ… Ті самі результати показують низьку біологічну доступність куркуміну. Причини цього не встановлені, а припущення існують – ситуація може бути обумовлена гідрофобною природою молекули, поганим поглинанням і метаболічною біотрансформацією у кишечнику і печінці [Sharma RA, Gescher AJ, Steward WP. Curcumin: the story so far].
У зв’язку із цим розроблено кілька підходів, що сприяють підвищенню його біодоступності, зокрема використання так званих ад’ювантів (речовин, що підвищують засвоюваність), як пиперин, що пригнічує глюкуронідування у печінці.
І не слухайте ці дурниці
Якщо хто-небудь рекомендує додавати спецію куркуми до раціону, – логіка в цьому є. І знову АЛЕ… Тільки тепер не одне:
-
Вміст куркуміну в куркумі – всього 3-5 % від загальної маси. Ви розумієте, що для досягнення ефекту Вам необхідно їсти її ложками?
-
Куркумін не розчинний у воді – не треба намагатися розмішувати його у склянці з теплою водою та пити натщесерце або на ніч.
-
І не забуваємо про його низьку засвоюваність – без помічників тут не обійтися.
І ось на арену виходить ПИПЕРИН
Будучи біологічно активним алкалоїдом, протягом століть пиперин використовують у тій самій аюрведичній медицині для лікування та профілактики багатьох захворювань, включно із зубною біллю та кашлем.
Саме пиперин додає «пекучості» перцю, а разом із тим і цілий набір корисних властивостей: антибактеріальну, протизапальну, прискорює обмін речовин, підвищує активність амінокислот у кишечнику.
Пиперин є абсолютно натуральним антидепресантом, він збільшує вироблення мозком серотоніну і ендорфінів – гормонів, які дають нам відчуття щастя, підвищують мозкову активність і позитивно впливають на роботу нервових закінчень. Пиперин може позитивно впливати на підшлункову залозу – відновлення її ферментних функцій знаходиться в його зоні впливу. Він також знижує кислотність шлункового соку, надає неоціненну допомогу під час лікування виразки шлунка.
А порівняно недавно він був визнаний ефективним засобом для зменшення рівня холестерину і цукру у крові. Він сприятливо впливає на швидкість розщеплення жирів і шлункову перистальтику, розріджує кров і запобігає утворенню тромбів.
Пиперин має ще одну унікальну властивість – він стимулює всмоктування інших поживних речовин, не подразнюючи при цьому слизові, впливаючи на вироблення ферментів, процеси травлення та обміну речовин.
За рахунок чого це відбувається? Говорячи простою мовою, пиперин є «регулювальником» безлічі ферментів, які відповідають за метаболізм різних речовин, у кишковому тракті він підвищує активність цілої низки амінокислот, коригує р-глікопротеїн (білок множинної лікарської стійкості, що забезпечує перенесення багатьох речовин через мембрану клітини). Пиперин зменшує вироблення кишечником глюкуронової кислоти, яка пригнічує вплив речовин на організм, що дає можливість засвоюватися більшій кількості речовин в активній формі.
Водночас пиперин як помічник дає можливість у багато разів посилити терапевтичний ефект речовин, що застосовуються в комбінації з ним, підвищуючи не тільки їх біологічну доступність, а й прискорюючи внутрішньоклітинну дію та збільшуючи період перебування в крові.
Так, згідно з результатами досліджень пиперин посилює терапевтичний вплив куркуміну в 20 разів, всмоктуваність куркуміну в комбінації з пиперином становить 78 %, концентрація куркуміну в сироватці крові в такому разі збільшується в 4 рази, у крові куркумін у подібній комбінації виявляється навіть на 8-й день.
Чи раз, чи два біда – відповідь одна
Науково-виробничим об’єднанням «СмартМед» разом з Інститутом еволюційної екології АН України розроблений препарат під торговою назвою «Куркумін+» – спиртовий розчин екстракту куркуміну в комбінації з пиперином.
У зв’язку з усім викладеним вище Куркумін+ успішно застосовується нами (звісно, після перевірки на індивідуальну переносимість і ефективність) у схемах комплексного лікування:
– захворювань шлунково-кишкового тракту;
– порушень обміну речовин;
– цукрового діабету;
– запальних захворювань опорно-рухового апарату;
– нейродегенеративних захворювань і депресивних станів;
– захворювань серцево-судинної системи (ревматоїдних та остеоартритів);
– онкопроцесів;
– порушень ферментативних функцій печінки, підшлункової, жовчного міхура;
– виразок шлунка, виразкового коліту;
– підвищення кислотності шлункового соку;
– гепатитів;
– хвороби Альцгеймера;
– ожиріння;
– як допоміжний засіб у разі бактеріальних і вірусних інфекцій.
Детальний опис препарату Ви можете знайти за посиланням:
http://imc.com.ua/product/kurkumin/
Залишити коментар